Dezinfekce není přepych, ale potřeba
Správná výživa a veterinární péče jsou dnes pro zdraví Vašich domácích mazlíčků samozřejmostí. Hygienická pravidla, kterými zabráníte šíření infekcí přenosných ze zvířátek na člověka, by měla být pro Vás samozřejmostí.
Preventivní bezpečná dezinfekce tak eliminuje rizika vzniku infekčních onemocnění u dvounohých i čtyřnohých obyvatel chovatelských zařízení, domů či bytů.
Pro psy a kočky jsou jejich kotce a lehátka nepřirozeným prostředím, kde se hromadí mnoho druhů nebezpečných mikroorganismů. V jejich příbytcích také vznikají různá vývojová stadia vnějších a vnitřních parazitů. Ty se množí i všude kolem – na podlahách, stěnách a předmětech, se kterými přicházejí zvířata do styku. Vytváří se tak infekční tlak, jehož příčinou zvíře i člověk lehce onemocní.
Správnou očistou a dezinfekcí těchto prostor, přenosek či klecí může chovatel významně snížit riziko infekce a chránit tak zdraví zvířátka i celé rodiny. Vynaložené prostředky na dezinfekci se mnohonásobně vrátí. Jako zvěrolékař mohu ze zkušenosti potvrdit, že léčba již nemocných zvířat bývá finančně náročná. Bohužel, přesto se ne vždy podaří infekci zvládnout a zachránit tak těžce nemocného trpícího domácího mazlíčka.
Naše čtyřnohé lásky na srsti přenášejí plísňová onemocnění, vajíčka tasemnic, škrkavek a různé roztoči. Na své pány tak dokážou nechtěně přenést patogenní mikroorganismy, jakými jsou bakterie salmonely, listerie či kampylobakterie. Od nemocných koček mohou majitelé dostat toxoplasmózu nebo zánět spojivek způsobený chlamydiemi. Podceňovat by se neměla průjmová onemocnění domácích mazlíčků hlavně tam, kde máte malé děti. Dezinfekcí zlikvidujete také mikroby způsobující zánětlivá kožní, respirační a další přenosná onemocnění vašich domácích mazlíčků.
Viry a bakterie se přenášejí kromě přímého bezprostředního kontaktu zvířete s člověkem i přes předměty a oděvy. Dezinfekcí by se měly ošetřit chovatelské pomůcky, zvířecí ležiště, hračky, misky, přepravky, obojky, vodítka, hřebeny a podobně. Mimořádně poctivou dezinfekci vyžadují případy, kdy pes či kočka onemocněly infekční chorobou nebo se s takto postiženým jedincem setkaly. Tehdy musíte dezinfikovat několikrát všechny povrchy a předměty, se kterými váš nemocný domácí mazlíček mohl přijít do kontaktu.
Doporučoval bych při pravidelné rutinní očistě dezinfikovat alespoň dvakrát za měsíc. Vybraný dezinfekční přípravek musí spolehlivě ničit viry, bakterie a plísně. Ale zároveň by neměl dráždit pokožku a sliznici zvířat a lidí. Ideální je produkt, který není cítit a tak zvířata nestresuje. Samozřejmostí je bezpečnost dezinfekčního přípravku i pro citlivé živočichy a výhodou jeho použití, aniž byste museli zvířata někam (ačkoli na krátkou dobu) odstěhovat. Před samotnou dezinfekcí je nutno důkladně očistit všechny povrchy od hrubých nečistot, nejlépe pod proudem horké vody. Dezinfekční roztok pak aplikujete na velké plochy postřikem a menší plochy očistíte hadrem namočeným v dezinfekčním roztoku nebo sprejem. Malé předměty (hračky apod.) vkládáte přímo do roztoku. 'Pelíšky' a deky namočíte do dezinfekce ještě před praním a necháte roztok působit. Vždy si ale nezapomeňte podrobně přečíst návod k použití a přesně podle něj dezinfikujte.
Autor: MVDr. Ladislav Šranko